Usuwanie zębów – czy zawsze jest konieczne?

tooth extraction using forceps, special dental instrument for teeth removal

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba jest zabiegiem, który odbywa się najczęściej jako ostateczność, gdy zęba nie można już w żaden sposób uratować. Kiedy najczęściej wykonuje się ekstrakcje? Gdzie najlepiej skorzystać z takiej procedury? Z jakimi kosztami jest ona związana?

Na czym polega ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie to określenie zabiegu polegającego na wyrwaniu zęba lub też na jego usunięciu chirurgicznym w zależności od jego położenia oraz stanu.

Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu, dlatego pacjent nie odczuwa wtedy dolegliwości bólowych związanych z usuwaniem zęba.

Ekstrakcja zęba – kiedy jest konieczna?

Zabieg usunięcia zęba może mieć zróżnicowane przyczyny i jest związane nie tylko ze złą kondycją zębów.

Warto przy tym wskazać, że obecnie przeprowadza się go rzadziej niż kiedyś – wynika to z faktu, że stomatologia stosuje nowocześniejsze metody leczenia, między innymi leczenie kanałowe, które pozwala na uratowanie zęba przed jego wyrwaniem.

Najczęściej usuwanie zęba prowadzone jest w poniższych przypadkach:

  • Mocno uszkodzony przez próchnicę ząb, który nie może być już leczony kanałowo,
  • Uszkodzenie zęba, na przykład na skutek wypadku,
  • Ząb zatrzymany, który nie wyrósł lub też jest ustawiony nieprawidłowo – często procedura dotyczy „ósemek”,
  • Wskazania ortodontyczne – należy usunąć zęby w celu przeprowadzenia leczenia ortodontycznego przy dużych stłoczeniach,
  • Zaawansowana paradontoza, która jest chorobą przyzębia i może powodować rozchwianie zębów i wymagać ich usuwania.

Dodatkowo ekstrakcja zębów może być konieczna w innych przypadkach, gdy ząb nie może być uratowany, stanowi zagrożenie, na przykład ze względu na rozwijający się w nim stan zapalny.

Usuwanie zębów – standardowe i chirurgiczne

Zęby można usuwać na dwa sposoby – z wykorzystaniem metody określanej jako standardowa lub w trakcie zabiegu chirurgicznego. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Standardowy proces usuwania zębów polega na wykorzystaniu szczypców, którymi stomatolog chwyta ząb, wykręca go i usuwa. Taką procedurę stosuje się w przypadku prawidłowo rosnących zębów, z prostym korzeniem, dlatego można wtedy łatwo je usunąć.

Z kolei usuwanie zębów metodą chirurgiczną polega na przeprowadzeniu zabiegu mającego na celu odsłonienie zęba – zatrzymanego, jego korzenia, który jest nieprawidłowo położony. Metoda ta używana jest zatem wtedy, gdy zwykły zabieg ekstrakcji nie jest możliwy do przeprowadzenia. Po zabiegu zakładane są szwy, które pozwalają na prawidłowe gojenie się tkanek.

W jakim gabinecie stomatologicznym usunąć ząb?

Z procedury usuwania zębów można skorzystać w ramach NFZ lub prywatnie, przy czym gabinety na NFZ zapewniają pacjentom dostęp do usług dodatkowych, na przykład jak zaawansowane znieczulenia komputerowe.

Znieczulenie i usuwanie zęba jest zabiegiem całkowicie refundowanym przez NFZ w przypadku osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne. Zabieg prywatny wymaga opłacenia kosztów z własnej kieszeni.

Gdy chodzi o usuwanie zębów Kraków oferuje dostęp do wielu gabinetów zapewniających pacjentom maksymalny poziom komfortu podczas zabiegu prowadzonego standardową lub chirurgiczną techniką. Warto zapoznać się z ofertami i opiniami przez internet.

Ile kosztuje usunięcie zęba?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 73 = 80