Ortodonta dla dorosłych – lepszy aparat stały czy ruchomy?

Leczenie ortodontyczne jest obecnie prowadzone nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Jaki aparat jest najlepszy dla dorosłego?

Ortodonci powtarzają, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć leczenie.  Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych przebiega w podobny sposób jak u dzieci i młodzieży. Celem jest właściwe rozmieszczenie zębów w łukach zębowych, gdy uzyskać prawidłowy zgryz. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne, ponieważ prawidłowy zgryz to także zdrowsze zęby – mniejsze ryzyko poważnej próchnicy czy paradontozy.

Aparaty ortodontyczne – główne rodzaje

Do leczenia ortodontycznego wykorzystuje się aparaty ortodontyczne. Są one umieszczane na zębach, aby zmienić ich pozycję. Aparaty dzieli się na dwie główne kategorie:

  • aparaty ortodontyczne ruchome
  • aparaty ortodontyczne stałe

W przypadku osób dorosłych leczenie może odbywać się zarówno z użyciem aparatów ruchomych, jak i stałych, dlatego warto zapoznać się bliżej z ich rodzajami, aby wybrać takie, które zapewnią najlepsze efekty.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Ruchome aparaty charakteryzują się możliwością wyciągania z jamy ustnej. Nie są one zatem na stałe umieszczane na łukach zębowych. Do tej kategorii zaliczają się różne typy aparatów, między innymi aparaty nakładkowe Invisalign oraz aparaty z drucikami, czyli tak zwane płytki Schwartza. Osoby dorosłe często decydują się na aparaty Invisalign. To rodzaj nakładek, które umieszcza się na zębach, aby nosić je przez około 20 godzin na dobę. Kuracja polega na wykonaniu serii nakładek, które krok po kroku zmieniają pozycję zębów. Atutem metody nakładkowej jest przede wszystkim estetyka, ponieważ nakładki są przezroczyste i tak naprawdę nie są one widoczne na zębach. Można je także zdejmować, gdy pojawia się taka potrzeba. Minusem metody jest jej ograniczone zastosowanie, dlatego nie sprawdzi się ona w przypadku każdej wady zgryzu.

Aparaty ortodontyczne stałe

Druga opcja w przypadku leczenia ortodontycznego u osób dorosłych to aparaty stałe. W tym przypadku na zębach umieszczane są zamki, do których montuje się druciki przesuwające zęby na właściwe miejsce. Takie leczenie wskazane jest wtedy, gdy wady są znaczne, a także pozwala na szybsze uzyskanie efektów niż w przypadku aparatów ruchomych, ponieważ nacisk na zęby wywoływany jest stale. Tutaj można wyróżnić te metalowe oraz estetyczne, które są droższe od metalowych. Osoby dorosłe częściej skłaniają się ku aparatom estetycznym, które są mniej widoczne na zębach. Wybierając aparaty ortodontyczne metalowe, można jednak zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na leczeniu. Aparaty estetyczne mogą mieć zamki wykonane z porcelany albo z kryształu. Te pierwsze wyróżniają się mlecznym kolorem, który jest podobny do koloru szkliwa zębowego. Drugie z kolei mają przezroczyste zamki.

Podsumowanie

Stałe aparaty ortodontyczne to lepszy wybór wtedy, gdy zęby wymagają intensywnego leczenia ortodontycznego. Wtedy można uzyskać świetne wyniki nawet w przypadku znacznych wad zgryzu. Te estetyczne pozwalają wtedy na nadanie uśmiechowi bardziej naturalnego wyglądu. Z kolei aparaty ruchom dla dorosłych wskazane są wtedy, gdy wada zgryzu nie jest aż tak znaczna. Najlepszy rodzaj aparatu zasugeruje ortodonta podczas konsultacji.

4 Komentarze

  1. Czy ktoś ma wiedzę w jaki sposób można poprawić zgryz poza typowym aparatem stałym ?
    Byłam u ortodonty i po pobraniu odcisków stwierdzil ze nie podejmie się leczenia bo tylne żeby są zbyt niskie /starte i nie ma jak przykleić zamków. Czy są jakieś inne metody aparaty abym mogła jednak cieszyć się prostymi zębami ?

  2. Poszukałabym innego ortodonty. Ja miałam za słabe szóstki i zamki miałam przyklejone tylko od piątki do piątki. 8 lat temu ściagnęlam druty i wszystko do tej pory jest ok – dobrze będzie to skonsultować 🙂

  3. Zdecydowanie poszukaj innego ortodonty . Ja zanim trafiłam do mojej to przeszłam 2 spaecjalistów. Jedna mi kazała jechac na wizyte do lekarza który miał mi sprawdzić co z moimi ruszającymi zawiasami ( przez nią straciłam jakies 500zł , druga chciała w ciemno zakładać aparat a potem pomysli o planie leczenia( chciała mi nawet jakieś sruby wkręcać – co mnie przertaziło) I w koncu znalazłam 3 panią która nie widziała zadnego problemu w leczeniu moich mega krzywych zębów , a teraz juz prawie jestem na finishu 🙂 a jak dla mnie efekt juz jest prawie idealny.

  4. Szczoteczka między zębowa przede wszystkim. Trzeba dobrze dbać o higiene, bo resztki jedzenia lubią chować sie w różne zakamarki. Niektórzy polecają irygator, ale ja daje sobie radę bez niego (kwestia indywidualna). Trochę na początku możesz czuć dyskomfort lub ból – każdy odczuwa to inaczej (mnie nic nie bolało, jeszcze tego samo dnia gryzłam normalnie). Jeśli będziesz wybierać kolorowe ligatury to pamiętaj że z czasem będą sie odbarwiać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


8 + 2 =