Kardiolog dziecięcy: wskazania, wizyta, leczenie

Serce narysowane dzieciecą ręką

Kardiologia to dziedzina zajmująca się sercem. Kardiologia dziecięca skoncentrowana jest na pacjentach do 18. roku życia.

Problemów z sercem nie można lekceważyć. W końcu jest to najważniejszy narząd w ciele człowieka. Gdy niepokojące objawy pojawiają się u dziecka, konieczne jest znalezienie dobrego kardiologa zajmującego się małymi pacjentami. Kiedy się do niego zgłosić? 

Kim jest kardiolog dziecięcy?

Kardiolog dziecięcy to specjalista w dziedzinie kardiologii, który zajmuje się najmłodszymi pacjentami, a dokładnie osobami do 18. roku życia. Najczęściej rodzice trafiają do kardiologa dziecięcego wraz z niemowlęciem, po wykryciu u niego wady serca. Warto jednak wskazać, że schorzenia serca mogą rozwinąć się także u starszych dzieci.

Kardiolog dziecięcy – prywatnie czy państwowo?

Do specjalisty jak kardiolog dziecięcy można dostać się obecnie zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Warto wskazać, że dzieci objęte są powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, dlatego mogą korzystać bezpłatnie z państwowych usług medycznych. Wielu rodziców decyduje się jednak na prywatną konsultację. Prywatny kardiolog dziecięcy to przede wszystkim krótsze kolejki, dlatego na konsultację ze specjalistą nie trzeba czekać miesiącami. Zaniepokojeni rodzice wolą wtedy udać się do lekarza od razu, aby szybko otrzymać diagnozę i wdrożyć leczenie.

Kiedy zgłosić się do kardiologa z dzieckiem?

Na problemy z sercem u noworodka może wskazywać kilka objawów, między innymi głośny płacz, różowa skóra. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze wada serca ujawnia się natychmiast. Czasami pojawia się po dłuższym czasie, dlatego ważne jest poznanie objawów tego typu dolegliwości.

Objawy mogące wskazywać na problemy z sercem u dziecka:

  • brak tchu w trakcie płaczu
  • szybkie męczenie się
  • zasłabnięcia i omdlenia
  • blada skóra
  • sine zabarwienie na twarzy
  • trudności ze ssaniem piersi, butelki
  • osłabiony rozwój
  • nawracające bóle w klatce piersiowej

Często zdarza się też, że wady i inne schorzenia serca u dziecka diagnozowane są dopiero podczas diagnostyki innych dolegliwości. Wówczas rodzice kierowani są do specjalisty jak kardiolog dziecięcy.

Jak wygląda wizyta u kardiologa dziecięcego?

Wizyta u kardiologa dziecięcego jest w stanie wyjaśnić przyczynę dolegliwości sercowych u dziecka i pomóc w ich zredukowaniu. Konsultacja składa się wtedy z dwóch części – wywiadu z rodzicami, a także z badania dziecka.

Diagnostyka kardiologiczna u dzieci obejmuje:

  • badanie USG serca, czyli ech serca – badanie służące do obrazowania budowy serca, przeprowadzane jest aparatem USG i jest bezbolesne
  • EKG serca, czyli badanie elektrokardiograficzne, elektrokardiogram – badanie wykorzystujące prąd elektryczny w celu sprawdzenia pracy mięśnia sercowego, jest również całkowicie bezbolesne
  • prześwietlenie rentgenowskie, RTG – badanie polegające na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, prezentuje położenie oraz budowę serca, jest także bezbolesne
  • cewnikowani serca – badanie polegające na pomiarze ciśnienia krwi w przedsionkach i komorach, pobieranie próbek krwi, może być wykonane z kontrastem, prowadzone pod znieczuleniem

W razie potrzeby kardiolog dziecięcy zleca także przeprowadzenie innego rodzaju badań, na przykład badań krwi.

Jak przebiega leczenie kardiologiczne u dzieci?

Leczenie kardiologiczne u dzieci zależne jest głównie od typu dolegliwości. W wielu przypadkach stosowane są tylko odpowiednie leki. Czasami konieczne jest wykonanie bardziej inwazyjnych zabiegów na sercu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


95 − = 94