Jak wybrać dobry aparat słuchowy dla seniora?

Senior ze słuchawką telefonu

Aparaty słuchowe pozwalają na komfortowe życie osobom w podeszłym wieku. Czym warto kierować się przy zakupie aparatu dla seniora?

Głównym zadaniem aparatu słuchowego jest wzmacnianie zmysłu słuchu. Na skutek różnych dolegliwości, wad wrodzonych, ale też postępującego wieku może dojść do pogorszenia słuchu.  Należy wówczas pomyśleć o wyborze aparatu słuchowego. Jako że aparaty słuchowe bardzo często są stosowane u seniorów, warto dowiedzieć się, jak dobrać odpowiedni model. Sprawdź te porady!

Dlaczego senior może potrzebować aparatu słuchowego?

Z czasem zmysły człowieka zaczynają reagować inaczej na zewnętrzne otoczenie. Z wiekiem dochodzi do pogarszania się wzroku, ale również słuchu. Stąd tak wielu seniorów powinno nosić aparaty słuchowe. Nie każdy jednak o tym wie. Po czym poznać, że konieczne może być założenie takiego urządzenia?

Objawy wymagające badania słuchu:

  • pogłaśnianie telewizora, radia
  • głośne rozmawianie przez telefon
  • proszenie innych osób o powtórzenie wypowiedzi
  • trudności z usłyszeniem innych w tłumie

Gdy zatem senior lub jego bliscy zauważają takie właśnie objawy, warto pomyśleć o wizycie w gabinecie wykonującym kompleksowe badania słuchu. Wtedy można otrzymać odpowiedź na pytanie – czy aparat słuchowy jest potrzebny?

Przewodnik po aparatach słuchowych

Aktualnie aparaty słuchowe to bardzo szeroka gama różnych urządzeń, które mogą być dopasowane specjalnie do użytkownika. Dzięki temu można również uzyskać bardzo dobry efekt – aparat będzie komfortowy, bardzo skuteczny, ale też niemalże niewidoczny.

Aparaty słuchowe można podzielić na:

  • analogowe – to starsza generacja aparatów, które pogłaśniają wszystkie dźwięki, nie eliminują one szumów otoczenia
  • cyfrowe – nowoczesne aparaty słuchowe wykorzystujące mikrokomputery, które pozwalają na analizowanie środowiska dźwiękowego oraz poprawiają jakość dźwięków, na przykład przez zredukowanie szumów, nadmiernego hałasu, aby mowa była lepiej słyszalna

Poza tym wyróżnia się także szereg różnych aparatów słuchowych pod kątem miejsca ich noszenia, a tym samym ich konstrukcji. Niektóre z nich umieszczane są za uchem, natomiast inne można umieścić bezpośrednio w kanale słuchowym – dzięki temu są one niemalże niewidoczne dla otoczenia.

Zauszne aparaty słuchowe

Aparaty określane jako zauszne lub zewnętrzne umieszczane są na zewnątrz ucha i wyposażone są w cienkie łącze prowadzące do jego wnętrza, aby przekazywać wtedy dźwięki do przewodu słuchowego.  Takie aparaty słuchowe dedykowane są dla osób ze znacznym ubytkiem słuchu, ale również stosowane są u tych, u których przewody słuchowe są na tyle wąskie, że nie można umieścić w nich aparatów wewnątrzusznych.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe

Z kolei te aparaty słuchowe są niemalże niewidoczne, dlatego są one również bardzo dyskretne i sprawdzą się u osób, którym zależy, by urządzenie nie rzucało się w oczy. Do tej kategorii zalicza się różne rodzaje aparatów, między innymi całkowicie wypełniające małżowinę uszną, częściowo wypełniające małżowinę uszną, wewnątrzprzewodowe, niewidoczne w przewodzie.

1 Komentarz

  1. Przede wszystkim nie polecam zamawiac takich aparatów z nieznanych stron z internetu. Wiem, ze moze sie to wydawać kuszące bo ceny nie są wysokie. Jednak takie aparaty zwykle nie spelniają podstawowych założeń, jakie powinny spełniać. Oraz moga być bardzo niewygodne dla osoby starszej. Poza tym źle dobrany aparat moze znacznie pogarszac słuch danej osoby, a nie poprawiać komfort.

    Najlepiej wybrać się z osobą starszą do profesjonalnego salonu i niech tam pomocą dobrac coś odpowiedniego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


48 + = 55